www.biancaboya.com
Kurumsal
Ürünler
Referanslar
Uygulama
Uygulama
Tanımlar
Katalog
Fiyat Listesi
İletişim
Isı Yalıtım Sistemleri

  Dekoratif Plaka Yapıştırıcısı (Çimento Esaslı Yapıştırıcı)
Bianca Dekoratif Plaka Yapıştırıcısı, genleştirilmiş polistren (EPS), ekstrüde polistren (XPS) ve taş yünü gibi ısı yalıtım levhalarının yüzeye yapıştırılması için formule edilmiş, yüksek düzeyde polimer katkıları ve çeşitli kimyasallar ile güçlendirilmiş, çimento esaslı yapıştırma harcıdır.

Uygulanacak Yüzeyler
İçeride ve dışarıda, beton, sıva, tuğla, gaz beton, panel v.b. mineral esaslı yüzeylere; polistren, taş yünü gibi ısı yalıtım levhalarının yapıştırılması amacı ile kullanılır.

Özellikleri
• Dayanıklıdır. Bünyesindeki polimer katkı oranının yüksekliği sebebi ile çok kuvvetli bir yapıştırma gücüne sahiptir. Bu sebeple yüzey ile yalıtım levhası arasında tam bir yapışma ve uyum sağlar.
• Su iticidir.
• Yüksek su buharı geçirgenliğine sahiptir.
• Ekonomiktir. Çelik mala ile kolay ve süratle uygulanır.
• İşçilik ve zaman tasarrufu sağlar.

Yüzeyin Hazırlanması
Uygulama yapılacak yüzeyler temiz, kuru, sağlam ve kendini taşıyabilir durumda olmalıdır. Gözenekli ve emici yüzeyler ıslatılmalı ve nemlendirilmelidir. Yüzeydeki delik, eğrilik v.b. gibi bozukluklar Bianca Dekoratif Plaka Yapıştırıcısı uygulamasından en az 72 saat önce, uygun kalınlıkta yalıtım levhası veya sıva ile düzeltilir. Duvar ile başlangıç profili arasındaki girinti ve çıkıntıları gidermek amacı ile, farklı kalınlıktaki plastik ayar takozları kullanılmalıdır.

Uygulama
Bir torba (25 kg) Bianca Dekoratif Plaka Yapıştırıcısı kuru harç içine 6-7 lt. temiz su ilavesi ile, uygun bir kapta, tercihen karıştırıcı mil pervane ile, homojen bir karışım elde edinceye kadar, karıştırılır. Harç, uygulama öncesinde 10 dakika karıştırmadan bekletilir ve son bir kez daha karıştırılarak kullanıma hazır hale getirilir. Karışım 2 saat içerisinde kullanılmalı ve kullanma süresi geçmiş harç tekrar karıştırılıp, kullanılmamalıdır. Bu süre içerisinde kullanıma ara verildiğinde, kullanmadan önce tekrar karıştırılmalıdır. Uygulama sonrası levhalar üzerinde, kuruma süresi boyunca herhangi bir işlem yapılmamalıdır.

Noktasal Yapıştırma Metodu
Noktasal yapıştırma metodunda, levhalar, kenarları boyunca 5 cm. eninde, 1 cm. kalınlığında; orta kısımlarına ise 20 cm. aralık ile, 10 cm. çapında, 1-2 cm. kalınlığında Bianca Dekoratif Plaka Yapıştırıcısı, çelik mala, veya makine yardımı ile sürülerek duvara yapıştırılır. Yalıtım levhasının % 40’ının yapıştırıcı ile kaplanmış olması gerekmektedir.

Dişli Mala Metodu
Bu metod, eğrilik bulunmayan, mastarı düzgün cephelerde uygulanabilir. Dişli mala metodunda, yalıtım levhasının yapıştırılacak yüzeyini tamamen kaplayacak şekilde Bianca Dekoratif Plaka Yapıştırıcısı, çelik mala yardımı ile sürülür ve 10 x 10 mm. ölçüsündeki dişli mala ile taranır. Levhalar şaşırtmalı olarak ve soldan sağa yapıştırılır.

Malzeme Tüketimi
4 – 6 kg /m². Belirtilen sarfiyat miktarlarının yüzey ve uygulama şartlarına göre farklılık gösterebileceği dikkate alınmalıdır.

Dikkat Edilecek Hususlar
Sağlam olmayan ve düşük dirençli yüzeylere uygulama yapılmamalıdır. Uygulama yapılacak zeminin, güneş sebebi ile çok sıcak olduğu havalarda; gözenekli ve emici yüzeylerin ıslatılması ve nemlendirilmesine özellikle dikkat edilmelidir. Isı köprülerini önlemek amacı ile yalıtım levhalarının kenarlarına kesinlikle yapıştırıcı taşırılmamalı ve levhalar arasında boşluk bırakılmadan, mastarlanarak düzgün bir yerleştirme sağlanmalıdır. Uygulama anında yüzey ve hava sıcaklığı +5ºC’den az olmamalı ve 24 saat boyunca bu ısının altına düşmemelidir. Bol esintili ve rüzgarlı havalarda uygulama yapmaktan kaçınılmalıdır. Uygulama sonrası yağmur yağma riski varsa uygulama yapılmamalıdır.

Depolama
Malzeme; kuru ve serin ortamlarda, dış tesirlerden korunarak depolanmalıdır. Ambalajlı malzemenin 6 ay içerisinde tüketilmesi tavsiye edilir.

Ambalaj
Bianca Dekoratif Plaka Yapıştırıcısı, 25 kg ±%2'lik kraft torbalar içerisinde, kuru toz olarak ambalajlanmıştır. Üst üste 10 sıradan fazla istifleme yapılmamalıdır.

Güvenlik Uyarıları
Çimento içerir, alkalidir. Alkali olmasından dolayı göze ve cilde sıçradığında derhal ve bol temiz su ile yıkayınız Gözde sıçradığında doktora başvurunuz . Çocukların erişemeyeceği yerlerde depolayınız.